SUNKO Proje, Azerbaycan ve Nahçıvan’ı Birleştirecek Zengezur Koridoru’nda Önemli Rol Oynuyor

SUNKO Proje olarak, Azerbaycan’ın batı bölgeleri ile Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’ni birbirine bağlayacak ve Türkiye ile yeni bir ulaşım ağını oluşturacak Zengezur koridoru çalışmalarında kritik bir görev üstleniyoruz. Azerbaycan ordusunun 44 günlük savaş sonrası topraklarını kurtarması ve Rusya, Azerbaycan, Ermenistan arasında imzalanan tarihi bildiri ile bölge, yeni ulaşım hatları sayesinde barış ve ekonomik canlanma sürecine adım atmıştır.

Karabağ sorunu nedeniyle uzun yıllardır kapalı olan ekonomi ve ulaşım hatlarının açılmasını öngören bu süreçte, biz SUNKO Proje olarak, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in vurguladığı Zengezur koridoru inşaatında önemli bir rol oynuyoruz. Bu koridor, sadece Azerbaycan ve Nahçıvan arasında değil, aynı zamanda Türkiye ve diğer Türk cumhuriyetleri ile de kara ve demir yolu bağlantılarını yeniden tesis edecek.

Hazar Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Telman Nüsretoğlu’nun belirttiği gibi, Zengezur koridoru, bölgesel işbirliği, ticaretin canlandırılması ve tarihi İpek Yolu’nun yeniden canlandırılması açısından büyük bir öneme sahiptir. Ayrıca, Rusya, Türkiye ve Azerbaycan’ın çıkarlarının örtüştüğü bir proje olarak, Ermenistan için de tecritten kurtulma ve refahı artırma fırsatı sunuyor.

SUNKO Proje olarak bu büyük ve stratejik projede yer almaktan gurur duyuyoruz. Zengezur koridorunun hayata geçirilmesiyle birlikte, bölge ülkelerinin ekonomik ve sosyal gelişimine önemli katkılarda bulunmayı hedefliyoruz

Whatsapp
Sunko Proje Müşteri Hizmetleri
Sunko Proje Müşteri Hizmetleri
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1